Güncel

Adnan Evsen’den deprem açıklaması: Tarihimizde 7 büyüklüğünde deprem yok!

Jeoloji Mühendisi ve Deprem Uzmanı Adnan Evsen, Naci Görür’ün Kayseri’nin de içinde bulunduğu 17 ilde 7 büyüklüğünde deprem beklendiği açıklamasının ardından değerlendirmede bulundu. Evsen konuyla ilgili yaptığı açıklamada ”Naci Görür..

Adnan Evsen’den deprem açıklaması: Tarihimizde 7 büyüklüğünde deprem yok!

Jeoloji Mühendisi ve Deprem Uzmanı Adnan Evsen, Naci Görür’ün Kayseri’nin de içinde bulunduğu 17 ilde 7 büyüklüğünde deprem beklendiği açıklamasının ardından değerlendirmede bulundu.

Evsen konuyla ilgili yaptığı açıklamada ”Naci Görür hocamın içinden fay geçen 18 il açıklamasını ağlayarak anlatması kamuoyunda infiale sebep oldu. Hocamın söylediklerinin çoğu doğru. Kayseri şehrinin içinden de fay geçmektedir. Ama hocamın bu illerde 7 den büyük deprem olur açıklaması kafaları iyice karıştırdı. Naci hocanın açıklamalarından sonra yeni bir açıklama ile Jeoloji Mühendisleri Odasının raporundan alıntı yaptığını beyan etti. Oysa ki odanın Kayseri ile ilgili raporunda muhtemel olacak olası bir depremin büyüklüğünü 6.50 olarak değerlendirmektedir. Naci hocam 18 il ile ilgili raporları daha dikkatli okusa bu sonuca varabilir. Kayseri ilini tehdit eden tarihsel depremlerden hareketle şehirde 1717 ve 1835 yılında olmuş her iki deprem de 8 şiddetindedir. Yaklaşık 6.2 Mw mertebesindedir. Kayseri için yeni bir durum yok. Dün ne diyorsak bugün de aynı şeyleri söylüyoruz. Tarihsel ve aletsel dönemde şehrimizde 7 büyüklüğünde deprem yok. Ancak geçmiş yıllarda paleosismolojik çalışması ile yeni depremler bulunabilirse bu ayrıca değerlendirilir. Naci hoca diğer konularda haklı” ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL