Güncel

Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 104. yılı etkinliği düzenlendi

Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 104. yıldönümü sebebiyle Kayseri Valiliği tarafından Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda yıldönümü programı düzenlendi. Programa Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye..

Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 104. yılı etkinliği düzenlendi

Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 104. yıldönümü sebebiyle Kayseri Valiliği tarafından Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda yıldönümü programı düzenlendi.

Programa Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Protokolü ve vatandaşlar katılım sağladı.

Programda konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: ”Gazi Mustafa Kemal, Kayseri’ye gelişinde çeşitli ziyaretlerde bulunmuş ve şimdiki Acıbadem Hastanesi’nin yanında bulunan Memleket Hastanesi’ni ziyaret etmişti. Bunun yanı sıra Kurtuluş Savaşı’nda en büyük mücadeleyi vererek bir dönem mezunlarının tamamını şehit veren Taş Mektep diye bilinen gururumuz Kayseri Lisesi’ni ziyaret edip orada derslere girmişti. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Kayseri’ye olan üçüncü ziyareti Harf İnkılabı kapsamında yurt genelinde başlatmış olduğu gezinin ilk durağı olarak 20 Eylül 1928 tarihinde gerçekleşmiştir. Yeni Türk alfabesinin tanıtımını o dönemde Cumhuriyet Halk Fırkası binası olan bugünkü Kayseri Saat Kulesi’nin tam önünde yapılmış, Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın kara tahta önünde çekilmiş olan o meşhur fotoğrafı saat kulemizin hemen önünde çekilen bir fotoğraf olarak tarihte yerini almıştır. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Kayseri’ye dördüncü ziyareti yine yurt gezisi kapsamında 18 Kasım 1930 tarihinde gerçekleşti. Eğitim alanında yapılan İnkılap ve Reformların sonuçlarını görmek üzere özellikle yine Kayseri Lisesi’ni ziyaret ederek burada derslere girmiş, Öğretmen ve öğrencilerle görüşmelerde bulunmuştur. Mustafa Kemal, tayyare fabrikasını da ziyaret ederken bu yurt gezisi komple kayda alınarak Kayseri’ye ait en eski kamera görüntülerinin ortaya çıkmasına fayda sağlamıştır. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın, Kayseri’ye beşinci ve son gelişi 4 Şubat 1934 tarihinde gerçekleşmiş, gelişinin ertesi günü şehirdeki faaliyetleri yerinde incelemiş, yine hepimizin gururu olan o dönemde ihracat yapmış olan tayyare fabrikamızı, Mimar Sinan Camii’ni, Hunat Medresesi’nde yer alan müzeyi gezmiş ve ardından da Talas’ta ağırlanmıştır. Aynı gün şehirden ayrılmış, Milli Mücadele’de gördüğü desteği unutmayan Mustafa Kemal Atatürk kurtuluşun ardından maddi ve manevi kalkınmayı sağlamak için elini şehrimizin üzerinde çekmemiştir. Ben bu noktada şehrim adına tüm Şehit ve Gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.”

Büyükkılıç’ın ardından konuşan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: ”104 yıl önce bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimize gelişiyle şehrimizde çok büyük bir heyecan oluşmuştu. 104 yıl sonra bugün aynı heyecanla Atamızın şehrimize gelişini hem kutluyoruz hem de o günleri anıyoruz. Kayseri, Kurtuluş Savaşı’nın başladığı süreçten itibaren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına güvenmiş onlara sürekli destek olmuştur. Lisemizden cepheye o süreçte askerler katılmış, her yerden ekonomik destekler gelmiştir. Kayserimiz eskiden olduğu gibi her zaman bayrağının ve devletinin yanındadır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL