Güncel

Bakan Tekin ve Bakan Özhaseki’den Kayseri’de basın açıklaması

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki bir dizi program dahilinde Kayseri’yi ziyaret etti. İki Bakan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen toplantının ardından kameraların..

Bakan Tekin ve Bakan Özhaseki’den Kayseri’de basın açıklaması

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki bir dizi program dahilinde Kayseri’yi ziyaret etti.

İki Bakan, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen toplantının ardından kameraların karşısına geçerek basın açıklaması yaptı.

İlk olarak söz alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki konuşmasında ”Öncelikle değerli basın mensuplarını saygıyla selamlıyorum. Bugün burada değerli mesai arkadaşım ve kabine arkadaşım Yusuf hocamızı misafir etmekten  memnuniyet duyuyoruz. Geçtiğimiz yıllarda hatırlarsınız her hafta veya 15 günde bir, bir Bakan arkadaşımızı Kayseri’ de misafir ederdik. İlin sorunlarını dinler ve yapabileceği ne varsa gündeme alırdı. Yüz yüze görüşmenin, birebir bu problemleri dinlemenin faydasının da büyük olduğuna inananlardanım. Bugün bu vesileyle hocamızı misafir ediyoruz. Kendisine hoş geldiniz diyorum. Verimli bir toplantı oldu içeride inşallah bunun neticesini de hep birlikte takip edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Özhaseki’nin ardından söz alan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, protokolü ve basın mensuplarını selamlayarak başladığı konuşmasında ”Sayın Bakanımız açıkladı. Biz illerde kendi Bakanlıklarımızla ilgili değerlendirme toplantıları yapıyoruz. Şu ana kadar Türkiye’nin hemen hemen yarısını dolaştık. Gittiğimiz illerde de Vali, Belediye Başkanı, Milletvekilleri, İl Milli Eğitim Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve üyelerle çalışan sorumluluk alanları tanımlanmış şube müdürleri ile toplantılar gerçekleştirdik. Bu toplantılarda ucu açık her şeyi konuşup tartıştık. Bunların dışında bizim Bakanlık olarak paydaş kabul ettiğimiz diğer yapılar, sivil toplum örgütleri, sanayi odaları, meslek örgütleri, iş adamları, veliler, okul aile birlikleri ve akla gelebilecek tüm paydaşlarla değerlendirme toplantıları yapıyoruz. Bunu yaparken de iki şey murad ediyoruz . Bunlardan bir tanesi
paydaşların bizlerden beklentileri bizlere söylemek istedikleri şeyler bir diğeri de hayata geçirdiğimiz yapmaya çalıştığımız yapacağımızı deklare ettiğimiz şeylerin kamuoyunda paydaşlar tarafından nasıl algılandığı. Bunlara dikkat ederek düzeltilmesi gereken bir durumun olup olmadığını istişare ediyoruz. Bugün de burada Sayın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlü, Sayın Valimiz ve Sayın Milletvekillerimizin katılımlarıyla Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bir istişare toplantısı gerçekleştirdik.” ifadelerine yer verdi.

Kayseri’nin en dominant grubuyuz

Kayseri’nin eğitimdeki durumu hakkında yorumda bulunan Bakan Tekin ”Şöyle rakamlar üzerinden baktığımızda Kayseri genelinde biz büyük bir aileyiz. Sadece okul unvanı taşıyan 1131 tane yapımız var . Okul dışındaki laboratuvar binası , spor salonu , kütüphane binası vb. yerleri eklediğimizde ya da özel öğretim kurumu kapsamında olup okul olmayan yapıları da eklediğimizde bu rakam beş altı binlere kadar çıkıyor. Yaklaşık yirmi iki bin öğretmen ve üç yüz elli iki bin öğrenci var şehirde, topladığımızda şehrin nüfusunun önemli bir kısmının öğretmen ve öğrencilerden oluştuğunu görüyoruz. Dolayısıyla biz aslında Milli Eğitim Bakanlığı olarak Kayseri’nin en dominant grubuyuz ve büyük bir aileyiz, bu kadar büyük bir ailenin de problemlerini yerinde konuşmak kuşkusuz faydalı olacaktır. Buradan değerlendirmelerimizi yaptık. Hem ilin genel anlamda eğitim öğretim süreçleriyle ilgili alınması gereken kararların, hem fiziki altyapı eksikliği varsa giderilebilmesi için almamız gereken kararların, hem de özellikle 6 Şubat’la beraber biraz daha hassas olduğumuz binalarımızın okul yapılarımızın olası depremlere karşı hazırlıklı olup olmadıklarını değerlendirdik.” şeklinde konuştu.

Kayseri’deki hayırseverler Türkiye’ye örnek oluyor

Konuşmasının sonunda öğretim süreçlerine katkı veren bütün paydaşlara teşekkür eden Bakan Tekin, ”Yerel siyasetçilere, yerel yönetim mekanizmalarının ve mülki idarenin buradaki temsilcisi Valimiz başta olmak üzere Kaymakamlarımıza , Milletvekillerimize teşekkür ediyorum ama en çok teşekkürü de özellikle Kayseri’nin hayırseverlerine yapmak istiyorum. Kayseri’de ki hayırseverler bu açıdan gerçekten Türkiye’ye örnek olabilecek bir cömertlik içerisindeler ben kendilerine tekrar teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun, hayırlarının devamını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bakan Tekin konuşmasını basın mensuplarına ve toplantıya katılan diğer paydaşlara teşekkür ederek noktaladı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL