Güncel

Büyükkılıç: “Sarıoğlan’da 16,5 Milyon TL’lik ‘İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni İşletmeye Aldık”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ tarafından Sarıoğlan İlçesi Üzerlik ve Palas Mahallelerinde atık suların dönüşümünü sağlamak için yapımına bir süre önce başlanan 16 milyon 459 bin TL..

Büyükkılıç: “Sarıoğlan’da 16,5 Milyon TL’lik ‘İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni İşletmeye Aldık”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ tarafından Sarıoğlan İlçesi Üzerlik ve Palas Mahallelerinde atık suların dönüşümünü sağlamak için yapımına bir süre önce başlanan 16 milyon 459 bin TL ihale bedelli ‘İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin işletmeye alındığını kaydetti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonuyla çalışmalarına büyük bir kararlılıkla devam eden Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, kent genelinde yaptığı yatırımlarına yenisini ekledi.

İnsan ve çevre sağlığı düşünülerek Sarıoğlan İlçesi’nde bir süre önce yapımına başlanılan ‘İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin inşaatı tamamlanarak bölge halkına hizmet vermeye başladı. Üzerlik ve Palas Mahallelerindeki atık suların toplanacağı proje kapsamında ayrıca 9 kilometre uzunluğunda kolektör hattı imalatı da tamamlandı.

İhale bedeli 16 milyon 459 bin TL olan tesis ve atık su kolektör hattı sayesinde kanalizasyon atıklarının çevreye vereceği zararın önüne geçilmesi planlanırken, minimum enerji ile maksimum atık su arıtma verimi sağlanacak.

Tesiste günlük 700 metreküp, yılda ise ortalama 255 bin 500 metreküp atık su arıtımı yapılması planlanıyor. Bu sayede çevre ve doğal yaşam, atık suların olumsuz etkilerinden korunacak, Kızılırmak Havzası’nda oluşacak kirliliğin de önüne geçilecek.

“HEDEFİMİZ, TEMİZ ÇEVRE, SAĞLIKLI YAŞAM”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ’nin sağlıklı altyapı inşa etmenin yanı sıra öncelikli hedeflerinden bir tanesinin de, atık suların arıtımını yaparak çevreye sağlıklı bir şekilde dönüşümünü sağlamak olduğunu belirtti.

KASKİ sayesinde altyapı ile ilgili belirlenen vizyon doğrultusunda sorumluluk alanlarına giren tüm bölgelerde büyük bir gayretle çalışmaya devam ettiklerini belirten Başkan Büyükkılıç şunları kaydetti:

“Kayseri’mizin içme suyu, atık su ve yağmursuyu altyapısını büyükşehre yakışır bir şekilde inşa etmeye çalışıyoruz. Projeler hazırlayıp, hayata geçiriyoruz. Gelecek nesillere daha yaşanabilir ortamlar hazırlamak için bütün ilçelerimize ihtiyaca uygun olarak atık su arıtma tesisleri kazandırmaya gayret ediyoruz. Sarıoğlan ilçemizde de büyük fedakârlıklarla yapımı tamamlanan “İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi” sayesinde bölgede tüm atık sular biyolojik arıtmaya tabi tutulacak, insan ve çevre sağlığı ileri düzeyde korunmuş olunacak. Bölge halkımıza ve Kayseri’mize hayırlı olsun. İhtiyaca uygun olarak yeni tesisler inşa etmeye devam edeceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL