Güncel

Çevre, İklim, Turizm ve Medya Konferansı düzenlendi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Anadolu Yayıncılar Federasyonu iş birliğinde düzenlenen Çevre, İklim Turizm ve Medya Konferansı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katılımıyla yapıldı. Kadir Has Kültür..

Çevre, İklim, Turizm ve Medya Konferansı düzenlendi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Anadolu Yayıncılar Federasyonu iş birliğinde düzenlenen Çevre, İklim Turizm ve Medya Konferansı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin de katılımıyla yapıldı.

Kadir Has Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki konferansa, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakan Yardımcısı Refik Tuzcuoğlu, Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Şaban Çopuroğlu, Ayşe Böhürler, Hüseyin Cahid Cıngı, AK Parti İl Başkanı Fatih Üzüm, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, ilçe belediye başkanları, Anadolu Yayıncılar Federasyonu Başkanı Sinan Burhan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, genel sekreter yardımcıları ve daire başkanları ile gazeteci yazarlar, iş dünyası temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

“NE EKERSEK ONU BİÇERİZ”

Gazetecileri baba ocağında ağırlamanın ayrı bir keyif olduğunu ifade eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, gazetecilerin fikirlerinden istifade etmek istediklerini dile getirdi.

Bakan Özhaseki konuşmasında, kadim kent Kayseri’den bahsederek, hayırseverlikle anılan Kayseri’ye ait kıssalardan örnekler verdi, faaliyetlerden de söz etti. Deprem bölgesinden de gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgiler veren Özhaseki, son olarak konferans başlığındaki çevre konularına değinerek, çevre kirliliği ile büyük bir felaketin başlayacağını, çevreyi kirletmeye hakları olmadığını, ifade etti ve “Ne ekersek onu biçeriz” dedi. Özhaseki, çevreye zarar verildiği takdirde bunun bedelini ödemek zorunda kalacaklarını vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Kayseri’de ve bakanlık dönemlerinde Türkiye’de, çevreye yönelik faaliyetlerinden de söz eden, ileri ve medeni olduğunu ifade eden pek çok ülkenin dünyayı fazlasıyla kirlettiğini aktaran Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde gerçekleştirilen çevreye ilişkin faaliyetlerden de söz etti.

“ŞUNDAN EMİNİZ, KAYSERİ MODELİ BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIYLA ADETA ÇEVRECİLİK DERSİ VERE VERE BU GÜNLERE GELDİK”

‘Zenginlikler Şehri Kayseri’ gösterimi ile devam eden programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, geleceğin çevre dostu olan vatandaşlara ve emeği olan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Tabi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Kayserili olunca zor bir sınav veriyoruz değerli bakanım. Ama şundan eminiz, sizlerin başlattığı, Kayseri modeli, Haseki modeli belediyecilik anlayışıyla adeta çevrecilik dersi vere vere bu günlere gelinmiş ve sizlerin yapmış olduğu çalışmalar üzerine eklenerek ve şu anda da mevzuat açısından da ülkemizin ve dünyanın geleciği açısından da önem arz eden çalışmalar olduğu bir kez daha gözlemlenmiştir. O açıdan sizlerin yapmış olduğu bu çalışmaları, bizler de daha ileriye taşıma yönünde gayret gösterirken bizlere ufuk açıcı yaklaşımınızdan ve şu anda da yükünüzün çok ağır olduğunu biliyorum. Sizlere dua ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında Bakan Özhaseki başta olmak üzere Kayserili hemşehrileri ile deprem bölgesine adeta yağmur olup yağdıklarını da dile getiren Büyükkılıç, Filistin’de yaşanan katliamı da tekrardan kınadı. Büyükkılıç, bu konuda mazlumun sesi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da duacı olduklarını paylaştı.

“ÇEVRE DENİLİNCE YEREL YÖNETİMLER AKLA GELİR”

Çevre ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin onlarca çalışması olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, “Elbette çevre denilince akla yerel yönetimler gelir. Tabi iş birliği halinde Kayseri’mizin tüm insanlarını bu anlamda bilgilendirmek, özellikle de gençlerimize bu bilinci aşılamak suretiyle çevreci bir anlayış. Sizlerin de zaman zaman vurguladığı Kayseri’de yerel yönetimde bizim anlayışımızın söz sahibi olmasından önce topu topu 5 tane parkımız ya vardı ya yoktu. Ama Allah’a hamdolsun bir çalışma ile sizler iş başına geldikten sonra bu günlere gelindiği süreçte 2 binin üzerinde aktif, bakımlı ve insanların hizmetine sunulan parklarla buluştuğumuzu hatırlatarak sözlerime başlamak istiyorum” diyerek atık konusunda, enerji üretim konusunda ki 15 megavata varan GES çalışmaları olduğunu ifade etti.

BÜYÜKKILIÇ ÇEVRE VE TURİZM KONULARINDAKİ ÇALIŞMALARI SIRALADI

Başkan Büyükkılıç, çevre ile ilgili yaptıkları faaliyetler konusunda, katı atık, seracılık, enerji üretimi, biyogaz, yenilenebilir enerji, 22 buçuk megavatlık RES girişimleri gibi çalışmaların yanı sıra, 8 ilçenin faydalanacağı katı atık transfer tesisleri kurulumunu, tıbbi atıkların toplanarak bertaraf edilmesini anlatarak, sıfır atık konusunda atık belgesi aldıklarını, hafriyat inşaat yıkıntı atıklarının değerlendirilerek yeşil alan oluşturma projelerini, hafriyat ihbar hattı ile vatandaşların bilinçlendirilme çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Başkan Büyükkılıç, turizm konusunda ise açık bir hava müzesi niteliğinde olan Kayseri’de doğusuyla batısıyla, Kapuzbaşı Şelalelerinden Binboğa Yaylalarına, Soğanlı Vadisi’nden Koramaz Vadisi’ne, Kültepe Kaniş-Karum’daki çalışmalardan 7,5 milyon yıl önce yaşamış olan hayvanların fosillerinin çıkarılmasına ilişkin çalışmalara, İncesu Örenşehir’deki mozaik kazısı çalışmalarından ve Kayseri açısından çok önem arz eden Bakan Özhaseki’nin belediye başkanlığı dönemindeki yapımına başlanan Erciyes Kayak Merkezi projelerine kadar çok sayıdaki faaliyetlerini de hatırlatarak sözlerine son verdi.

“KAYSERİ ENTERESAN BİR ŞEHİR”

Kayseri’yi atandığı günden beri ‘enteresan bir şehir’ olarak nitelediğini söyleyen Vali Gökmen Çiçek ise Kayseri’nin bozkırın, Anadolu’nun ortasında olan ancak mucizeler gerçekleştiren bir şehir olduğunu, ithalatının iki katı ihracat yaptığını, sanayide en önde olan bir şehir olduğunu, hiç ormanı olmadığı halde mobilyada lider olan ve denizi olmadığı halde yavru balık ihracatında en çok ihracat yapan şehir olduğunu sözlerine ekledi. Vali Çiçek, Kayseri’nin hayırsever bir şehir olduğuna da işaret ederek böyle bir şehrin valisi olmaktan dolayı da gurur duyduğunu kaydetti.

Anadolu Yayıncılar Federasyonu Başkanı Sinan Burhan da Türkiye’yi ilgilendiren her konuda çalışma yaptıklarını ve Anadolu Yayıncılar Federasyonu olarak ilk programlarını Kayseri’de bu konferans ile gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kendilerini konuk ettiğini ifade ederek, Bakan Özhaseki ve Başkan Büyükkılıç’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından konferans, çevre, iklim ve medya ile kültür, turizm ve medya şeklinde iki bölüm şeklinde devam etti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL