Genel Güncel SonDakika

Dünya Ziraat Mühendisleri Günü Kayseri’de kutlandı: En temel taş tarımsal eğitimdir!

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda ”Türkiye’de Tarım Öğretiminin 178. Yıldönümü ve 10 Ocak Dünya Ziraat Mühendisleri Günü” konulu program düzenlendi. Programda konuşan Kayseri Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Gökhan Gürek, Türkiye’de tarımın..

Dünya Ziraat Mühendisleri Günü Kayseri’de kutlandı: En temel taş tarımsal eğitimdir!

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda ”Türkiye’de Tarım Öğretiminin 178. Yıldönümü ve 10 Ocak Dünya Ziraat Mühendisleri Günü” konulu program düzenlendi.

Programda konuşan Kayseri Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Gökhan Gürek, Türkiye’de tarımın geçmişi ve günümüzde tarımın önemi konusunda açıklamalarda bulundu.

Gürek günün anlam ve önemiyle ilgili yaptığı konuşmasında ”Artan bir öneme sahip olan Tarımsal eğitim, ülkemizde 1846 yılında başlayan uzun ve köklü bir geçmişe sahiptir. Bugün, tarımsal eğitimin 178. yıl dönümünü kutlamaktayız. Ziraat Mühendisleri, toprak analizinden bitki ıslahına, su kaynakları yönetiminden hastalık ve zararlılarla mücadeleye kadar geniş bir yelpazede görev alırlar. Özellikle dünya genelinde yaşanan gıda krizi, artan nüfus ve değişen iklim koşulları, gıda güvenliğini tehdit ederken, Ziraat Mühendisleri soruna çözüm bulma noktasında kritik bir rol oynar. Tarımsal üretimin sadece miktar olarak artırılması değil, aynı zamanda sürdürülebilir ve çevre dostu yöntemlerle yapılması sağlanmalıdır. Ziraat mühendislerimiz, toplumla bütünleşerek bilgilerini sahaya aktarmakta yükümlüdürler. Ulusal ve uluslararası düzeyde karşılaşılan sorunlara çözüm üretecek olan Ziraat mühendislerinin yetiştirilmesinde tarımsal eğitim, şüphesiz en temel taştır. Bu bağlamda, tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Dünya Ziraat Mühendisleri Günü’nü kutluyor, başarılar diliyorum. Saygılarımla. Ayrıca, ufak bir şeyi de söylemeden, değinmeden gitmek istemiyorum. Tarımın ve Ziraat’in hakkında biz meslektaşların dışında birçok insan da konuşuyor. Ne yazık ki, biz bu konudan muzdaribiz. Tarımın özellikle hakkında, mesleğimiz hakkında bizler varız. Profesyonel bir şekilde bu işi yapan insanlar olarak, bundan sonra da var olmaya devam edeceğiz. Siz değerli basın mensuplarından öncelikle bugün çalışan gazeteciler gününüzü de kutluyoruz. Değerli basın kuruluşlarından isteğimiz, istirhamımız; mesleğimiz ve tarım hakkında bundan sonraki söyleşilerinizde bilgi almak istediğinizde, biz buradayız. Her zaman sizlerle birlikteyiz. Teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL