Güncel

Elitaş: Öğretmenlik en zor meslek

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Osman Ulubaş Fen Lisesi tarafından İl Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. Programa AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri..

Elitaş: Öğretmenlik en zor meslek

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Osman Ulubaş Fen Lisesi tarafından İl Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. Programa AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Milli Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, protokol üyeleri, öğretmenler ve aileleri ile öğrenciler katıldı.

Elitaş, programda yaptığı konuşmada şunları söyledi: ”Sayın Valim, çok değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız, değerli Milletvekillerimiz, Garnizon Komutanımız, İl Milli Eğitim Müdürümüz, Emniyet Müdürümüz, çok değerli siyasi partilerin temsilcileri, değerli öğretmenlerimiz, aileleri, sevgili öğrenciler, hepinize saygıyla, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum.

Gerçekten bugün konuşmacıları dinlerken gözümün önünden benim de akıl başı olduğum ilkokula başladığım günler geçti. İnsanın hayatındaki ilk öğretmeni annesi babasıdır, ondan sonra ilkokul öğretmeni gelir. Şimdi lisedeki öğretmenlerimizi, ortaokuldaki öğretmenlerimizi kim diye sorsak, belki birkaç tanesinin ismini hatırlarsınız. Ancak ilkokul öğretmenleri, kafanızda, zihninizde yer açtıysa, onların ismini hiç unutmazsınız. Çünkü hayatınızın ilk yapı taşlarından birini koyan onlardır.

İnşallah yaşamları devam ediyordur. Yaşıyorlarsa, Allah uzun ömürler versin. Rahmeti Rahman’a kavuştularsa, Rabbim rahmetiyle muamele etsin. Benim ilkokul öğretmenim Nimet Kaya idi. İki tane ilkokul öğretmenim oldu; üçüncü sınıfa kadar Nimet Kaya hanımefendi bana öğretmenlik yaptı. Ahmet Paşa İlkokulu’nda arkasından Suna Aksoy diye bir öğretmen hanımefendi vardı. İkisinin de benim zihnimde, beynimde olağanüstü gelişmemde, bugün bu hale gelmemde katkısı oldu.

Hayat sürekli öğrenmekle geçiyor. Üniversiteyi bitiriyorsunuz, farklı yerlere gidiyorsunuz, bir bakıyorsunuz değişik alanlarda çalışmaya başlıyorsunuz. Benim ticaret hayatındaki ilk öğretmenim değerli kayınpederim Osman Ulubaş’tı. Ondan çok şey öğrendim, ticareti ve siyaseti bana öğreten oydu. 1500 kişilik işçi grubuna ilk defa dedi ki, “Damat, hadi şunlara konuş, bir bakalım.” O mikrofonla 1500 kişilik işçi grubuna ilk hatipliğimi, hitabetimi yapmıştım. Siyasetteki ilk öğretmenim de oydu, hayırseverlikte de öğretmenlik yapmaya başladı.

Geçen gün dedi ki, “14 tane okul yaptırdım, maşallah. İnşallah bundan sonrası da gelecek.” Şimdi diyor ki, “Damat, artık sen de yaptır.” Ankara’da dedim ki, “Bak Hacı Baba, şurada şu var, burada bu var.” O da, “Sana Kayseri’de bir yer ayarlattım, şimdi müjdeyi veriyor; bir arsayı da buldum. İnşallah sen de benim yolumdan hızla gideceksin,” diyor. İnşallah biz de onun yolundan hızla gitmeye gayret ediyoruz.

Hanım babasına seslenirken “Genç Osman” diye seslenir, yaşını bilmiyoruz. Nüfus cüzdanında 1934 yazıyor ama kendisi 36 sayıyor. Yani inşallah önümüzdeki yıl 90 yılını tamamlamış olacak ve Dalya diyecek yüzüncü yılına da yeni yeni hayırlarla devam edecek diye ümit ediyorum.

Öğretmenlik zor bir meslek. Dün gece saat 10.30 civarında eve gittik. Torunlar beni bekliyormuş. 2017 doğumlu bir torun var, ilkokula 2. sınıftan başlayan torunum. Dede dedi, “Ders çalışalım.” Onunla beraber ders çalışmaya başlıyoruz. Okuma yazmayı da yeni sökmüş. Dede, sen oku, ben çalışayım diyor matematikleri. Ben okuyorum kitaptan, o da problemleri çözüyor. Sabredebilmek, onun sorduğu sorulara cevap verebilmek çok zor bir hadise. Dün akşam aklıma geldi, dedim ki, öğretmenlerin Allah yardımcısı olsun, Allah kolaylık versin.

Bizim ana baba olarak, dede torun olarak onlara göstermediğimiz müsamahayı veya sabrı onlar bizim evlatlarımıza gösteriyorlar. 20 kişilik, 30 kişilik sınıflarda şu anda sınıfların ortalaması kaç bilmiyorum. Hocam, kaç sınıf ortalaması, Türkiye geneli? Sınıf ortalaması 25, 26. Kayseri genelinde de 24müş. Biz Kayseri Lisesi’nde 81 kişilik sınıfta okumuştuk. Hatta orta sıralarda en arka sıralarda 3’er kişi otururduk. 81 kişilik sınıflarda okumuştuk, ama bugün 24’lü, 25’li Türkiye ortalaması 25 olan bir okul hayatını yaşayabilmek çok önemli bir nokta. Bugünlere geldiğimiz sürece, inşallah eğitim seviyesinin daha iyi olacağı inancı var. Öğretmenlerimizin kalitesi, değerli Milli Eğitim Müdürümüz, hakikaten çok güzel bir konuşma yaptı.

Yine öğretmenlerimizin de bir insan olduğunu, onların da insani davranışlar sergileyebileceğini biz veliler olarak, anne babalar olarak, muhakkak üzerimize düşeni yapmamız gerektiğini, onun da bir ana baba gibi aynı reaksiyonu gösterebileceğini düşünmemiz gerekir.

Sayın Valim, çok duygusal bir konuşma yaptı, tebrik ediyorum. Güneydoğu’da yaptığı görevler çerçevesinde hakikaten duygusal bir konuşmayı gerçekleştirdi. Yaşadığı sürece insanlar, yaşadığı meseleleri daha kolay anlatabilirler, kolay başkalarına intikal ettirebilirler. Ben öğretmenler gününü tebrik ediyorum. Bizim gelişmemizde, bizim bu noktaya gelmemizde ilkokul öğretmenimiz, anne babamızdan başlamak üzere, üniversiteyi bitirene kadar ve hayattaki bize kendimizi ilke gördüğümüz, örnek gösterdiğimiz kişiler, öğretmenlerimize onlara da şükranlarımızı sunuyorum. Hepinizden Allah razı olsun. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL