Genel Güncel

Engeller Günü için ‘Farkındalık Gösterisi’ düzenlendi

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Yeni Mutlu Yüzler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kadir Has Kongre Merkezi’nde..

Engeller Günü için ‘Farkındalık Gösterisi’ düzenlendi

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Yeni Mutlu Yüzler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kadir Has Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Farkındalık Gösterisi’ adlı etkinliğe katıldı.

Programda konuşan Vali Çiçek açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: Kıymetli misafirler, sevgili çocuklar ve çok değerli protokol hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Birleşmiş Milletler verilerine göre Dünya nüfusunun %10’u engelli vatandaş konumunda, bizim ülkemizde ise yapılan araştırmalarda bu oran %12.3. Bunu aile ile birlikte çarparsak Türkiye’nin %30’u bir şekilde engelli veya engelli ailesi ve engelli konuları ile birebir muhatap. Dolayısıyla aslında engellilerle ilgili yapılan çalışmalar toplumumuzun %30’unu ilgilendiriyor. Onların hayatını kolaylaştırmak kamuoyu ve Belediyelerin en önemli görevlerinden birisi olmakla beraber tüm toplumun da seferber olması gereken bir konudur. Valilik ve Belediyeler bu konuda öncü olarak engelliler için rampalar yapacak, kamu binalarını onlara uygun hale getirecekler ve onların hayatlarını kolaylaştıracaklar. Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber engellilerimizin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla bir yürüyüşe katıldık, gözlerimizi bağladık, yürüyüş yaptık, yürüdüğümüz yerlerin birçoğunda belediye özel alan oluşturmuş, rampalar yapmış fakat maalesef o rampalara arabalar park edilmiş, kaldırımlarda görme engellilerin yürümesi için yapılan alanlara eşyalar konulmuş, engelli park alanlarına engelsizler araçlarını park etmişti. Kısaca onlara yapılabilecek her türlü zorluk yapılmıştı.

Kısaca şunu söylemek istiyorum, bu sadece kamunun görevi değil hepimizin görevi. Orada yürüyen mi engelli yoksa onların hayatını zorlaştıran mı engelli? Az önce arkadaşlarımızın da söylediği gibi engel kesinlikle vücutta değildir, zihinde ve kalptedir.

Arkadaşlar bizim medeniyetimiz farklı bir medeniyet, bizim medeniyetimizde bütün insanların hayatı eşit yaşama hakkı var. Bakın Avrupa’da çok değil 70 yıl önce güçlü olanlar hayatta kalmalı diğerleri yok edilmeli diye çalışmalar yapıldı ama bizim medeniyetimizde Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed S.A.V. bazılarınızın da hatırlayacağı o hadisle İslam’ı tebliğ ederken Mekke’nin önemli insanlarına İslam’ı anlatıyor, onların İslam’a girmesi için önemli mücadeleler veriyor ve bir tebliğ vazifesi yerine getiriyor. O sırada görme engelli bir sahabe olan Abdullah Bin Mektup Peygamber Efendimizin yanına gelip sözünü kesiyor bana İslam’ı anlat ya Resulullah diyor fakat Peygamber Efendimiz yüzüne ekşiterek Mekke’nin ileri gelenlerini anlatmaya devam ediyor. Bir daha soruyor Peygamber Efendimiz, diğerlerinin İslam’a girmesi çabası içerisindeyken cevap vermeyince Peygamber Efendimize bir ayet iniyor ve peygamber efendimizin uyarıldığı tek ayettir bu diyor ki ayette ‘Mekke’nin ileri gelenlerini İslam’a çağırırken gönlü İslam’a açılmış olan görme engelliyi es geçtin’ Peygamber Efendimiz uyarıyı alır almaz Abdullah Bin Mektub’un yanına gidiyor Allah tarafından benim uyarılmama yol açan Abdullah diyerek ona özrünü beyan ediyor ve ondan helallik istiyor.

Ondan sonra o şahıs müezzin olarak Medine’de tayin ediliyor, Peygamber Efendimiz savaşlarda tam 13 defa onu kendi yerine vekil tayin ediyor. Hatta bir keresinde ayet geliyor ve ayette diyor ki savaşa gidenlerle gitmeyenler arasındaki fark sadece engelliler için yoktur şeklinde gelince Abdullah Bin Mektup yine savaşa katılmak istiyor. Peygamber Efendimiz onu kırmıyor ardından da şehit oluyor. Bakın hepimizin bildiği Muaz Bin Cebel, ortopedik engellidir, onu Yemen’e Vali yapıyor. Bundan tam 1400 yıl önce. İşte bizim medeniyetimiz insanlar arasında ayrım yapmayan, yöneticilik vasfında hiçbir ayrım yapmayan bir medeniyet. Bu medeniyetin evlatları olarak engellilerimizin hayatlarını kolaylaştırmalıyız kaldı ki onlar bizden lütuf istemiyorlar, engel olmayın yeter diyorlar. Onlara destek olamıyorsak bari engel olmayalım hayatlarını zorlaştırmayalım. Burada kendime de hitap ediyorum. Yalnız Büyükşehir Belediyemizin ve özellikle Memduh Başkanımızın bu konuda çok büyük bir duyarlılığı var, bu konu açıldığında her şeyi bir kenara bırakıyor. Bunu defalarca gördüm, engellilerle ilgili bakışı tam bizim medeniyetimize uygun bir bakış, olması gerektiği gibi davranıyor. Kendisine de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ayrıca bir şeyi söylemeden geçemeyeceğim, bugün dünyanın gözü önünde Gazze’de bir soykırım yapılıyor. Binlerce çocuk şu an konuştuğum esnada bile engelli yapılıyor, ampute yapılıyor, bombalar atılıyor. Gördüğüm bir sahnede özellikle uzvuna ateş edilip sakat bir şekilde yaşaması isteniyor, işte medeni Avrupa’da bunu alkışlıyor. Bizim medeniyetimizde asla böyle bir şeye izin vermeyiz. Medeni denen Avrupa bugün görüyoruz o çocukların kolunu koparıyor, bacağını koparıyor, onlara neler yapıyor. Ben bir an önce Gazze’deki Müslümanların bu sıkıntılardan kurtulmalarının duası ile hepinize saygılarımı sunuyorum.

Çiçek’in ardından söz alan Büyükkılıç açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: Bu anlamlı günde bizleri bir araya getiren Ziçev’imize, Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezimizin kıymetli ekibine ve Kayseri Büyükşehir Belediyesinin kıymetli ekibine huzurlarınıza teşekkür etmek istiyorum. Elbette bir farkındalık oluşturmak amacıyla sizlerle bir araya geldik. 3 Aralık her ne kadar Dünya Engelliler Günü tanımı ile paylaşılsa da biz onu engelliler günü olarak değil; engelleri kaldırmak, engellilerle ilgili farkındalık oluşturmak adına sesleniyoruz. Sizlerin yerine kendimizi koymak sadece sevgi lafları, merhamet lafları ile değil bunlarla birlikte neler yapabilirler kafa yormak, hayatı kolaylaştıracak, engeller oluşturmayacak yaklaşımlarda bulunmak hepinize yerel yöneticiler olarak bizler üzerimize düşeni yapmak durumundayız. İnsani bir konuma şehrimizi getirmek özellikle engeli olan canlarımızı fırsat vermek adına gerekli her türlü gayreti göstermeliyiz. Zihinsel engelli ya da ortopedik engelli öyle ya da böyle yüzde on rakamlardan söz ediyor yaklaşık 8 milyon belki daha fazla bu alanda bir rakam konuşuluyor. Bunların tabii ki bizim için önemi anlamlı bu rakamları mümkün olduğu kadar doğru yönetmek daha artmasına sebep oluşturacak sebepleri ortadan kaldırmak daha dikkatli olmak gerek. Fiziki koşulda ya da trafik kazaları konusunda gerekli hassasiyeti göstererek bütün bu görünürdeki engellerle beraber bir de manevi engeller var. Her ne kadar dünya gözüyle gördüğünü zannediyorsa da Hakkı hakikati sağlayan, hakkın hakikatin engeli yalan dolanla hareket ederse olmaz. Onların en büyük engeli güzel olduğu halde doğruları söyleyebilmesidir. Değerli Valimize, kıymetli protokolümüze katılımlarından ve gerçekten Kayseri’mizin ruhuna uygun anlı Türk bayrağımızın altında Birliği beraberliği dayanışmanın en güzel örnekleri sergilemenin onurunu taşımamdan dolayı bir başkanınızdan öte bir dostunuz, kardeşiniz ve bu şehrin hizmetkarı olarak sizlere minnet duyuyor teşekkür ediyor sağ olun var olun Allah’a emanet olun.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL