Genel Güncel SonDakika

Faruk Yaman’ın koleksiyonu Kayseri halkıyla buluştu!

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle Sabancı Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda Koleksiyoner Faruk Yaman’a ait fotoğraf sergisi düzenlendi. Programa Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih..

Faruk Yaman’ın koleksiyonu Kayseri halkıyla buluştu!

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle Sabancı Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda Koleksiyoner Faruk Yaman’a ait fotoğraf sergisi düzenlendi.

Programa Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Aydın ve Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Faruk Yaman, açıklamalarında ”Efendim, öncelikle hoş geldiniz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle, Faruk Yaman Kütüphanesi’nde yer alan Kayseri ili ile ilgili tamamını, basın tarihinin örneklerini burada bizzat sergiliyorum. Yine bir Faruk Yaman klasiği olarak, 14 tanesi Cumhuriyet öncesi, 6 tanesi gazete ve 22 tanesi dergi olmak üzere örnekleri sizlere sunuyorum. Hepinize hoş geldiniz, teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Yaman’ın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rektör Altun “Ben de öncelikle Erciyes Üniversitesi olarak bu programa ev sahipliği yapmanızdan dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Sayın Faruk Yaman, gerçekten ben hep böyle ifade ediyorum, Kayseri’nin basın anlamında yaşanan bir tarihe ve yaşayan bir hafızasına sahip. Ben bunların çok kıymetli olduğunu düşünüyorum, korunması gerektiğini düşünüyorum. Bundan yaklaşık bir ay önce Güzel Sanatlar Fakültemizde o sergilemiş olduğu plaklarla ilgili müsait yönünde belgeler vardı. O haftada yine basınımızın daha önceki yıllarda basılı olarak, tabiriyle kopyala-yapıştır değil, asıl olarak burada sizlere sergilemiş oluyoruz. Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nde bu vesileyle tekrardan kutlamak istiyorum, katılımlarınızdan dolayı da teşekkür ederim. Tekrardan hoş geldiniz.” şeklinde konuştu.

Faruk Yaman’dan Kayseri Bakış TV mikrofonlarına özel açıklamalar!

Altun’un ardından Kayseri Bakış TV mikrofonlarına özel açıklamalarda bulunan Yaman, mikrofonlarımıza özel yaptığı açıklamada “Efendim, 20 Aralık’ta en son plaklarda ‘Kayseri Türküleri’ adıyla 62 adet 45’lik plak sergilemiştim. Bugün de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Erciyes Üniversitesi işbirliğiyle İletişim Fakültesi ile Kayseri basın tarihine ışık tutacak Kayseri gazeteleri ile ilgili sergimi açıyorum. 14 tanesi Cumhuriyet öncesi, 22 tanesi dergi, geri kalanları gazete olmak üzere toplamda 62 adet gazete sergilemekteyim. Şimdi buradaki gazete birebir orijinaldir, fotokopisi yoktur. Yani klasik bir Faruk Yaman sergisi değil; internetten indirmedik, gittik müzayedelerden satın aldık. Bugün bunlarla paylaşıyorum, özellikle gazeteci arkadaşlar için iyi bir kaynak ve konu olacak kanaatindeyim. Özellikle sizler sayesinde, Kayseri halkı bunun varlığını öğrenmiş olacak. Bakın, böyle bir serginin ve koleksiyonun arşivinin Kayseri’de var olduğunu bilecekler, efendim.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL