Ekonomi

GRAM ALTIN TARİH OLUYOR

Kayseri Kuyumcular çarşısında esnaf olan Fikret Karaman, altın piyasasını Kayseri Bakış Haber’e değerlendirdi. Açıklamasına Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle başlayan Karaman “ Hazine ve Maliye Bakanlığının genelgesine göre, yarım..

GRAM ALTIN TARİH OLUYOR

Kayseri Kuyumcular çarşısında esnaf olan Fikret Karaman, altın piyasasını Kayseri Bakış Haber’e değerlendirdi. Açıklamasına Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle başlayan Karaman “ Hazine ve Maliye Bakanlığının genelgesine göre, yarım gram ve yarım gramın yarısı yani 0.25 ve 0.50 tedavülden kalktığı açıklandı. Bir gramın altında bir altın basılmayacak ve basılan altınlar da dikdörtgen şeklinde basılacak. Ziynet, çeyrekle çok karıştırıldığı için de böyle bir karar alınmış oldu. Diğer ziynet altınları gibi bilezik kolye her zaman bozdurulduğu ki gibi hurda altın olarak alınacak ve piyasadan yavaş yavaş çıkarılacak. Bunların yerini artık para  alacak. Çünkü ekonomik şartlar onu gerektirdi. Zaten insanların gücü yok.” Dedi.

Altın piyasasında hareketlilik var mı? Sorusunu yanıtlayan Karaman “ Eskiden 3 ay 4 ay iş olurken, 12 aya yayıldığını söylüyorlar ama genel itibariyle büyük bir durgunluk söz konusu. Çünkü insanlar artık altına yatırım yapmıyor. Yapacak durumları kalmadı. Her şey başlı başına denk geldiğinden dolayı insanlar yatırım aracı olarak görmüyorlar. Sadece düğünlerde bir zorunluluk olarak görüyorlar ve yörelere göre adetler var. İşte düğünde çeyrek taktı bende çeyrek götüreyim işte gram taktı bende gram takayım gibi bir durum söz konusuydu. Şimdi bu durumlarda artık bitti.  0.25’lik altın  taktıkları zaman, gramın dörtte birine denk geliyordu ve biraz makuldü. Para götürmektense, altın olmuş oluyordu ama bu bundan sonrası için artık TL olarak takacaklar. Para olarak gidecek ve bazı adetler bu şekilde kapatılmış olacak.” Dedi.

Açıklanan genelgeden sonra vatandaş ne yapmalı altını nasıl değerlendirmeli sorusunu yanıtlayan Karaman “Ellerinde ki altınları tutmalarından taraftarıyım. Altın her zaman bir yatırım aracı ve sığınılacak liman, zor günlerin en güzel karşılığını veren bir maden. O yüzden de eğer kişiler zorunlu olmadığı sürece altından çıkmamaları ve hatta gerekiyorsa altın üzerine koymaları gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.

Son olarak güncel altın fiyatları hakkında vatandaşı bilgilendiren Karaman” Şu anda çeyrek altın 2.840 TL. 1 aysa 200 TL zam geldi. Şöyle baktığımız açıdan da biliyorsunuz en son yapılan açıklamadan öncesine kadar da, sürekli yüksek seyrediyordu ama o   aşağıya doğru çekti altını çünkü gram fiyatı 1.760’ken  bugün 1.718 TL. 22 ayar gram altının fiyatı 1.650 TL. Has altınım fiyatı da 1.718 TL.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL