Kapalı Çarşı esnafı, Kayseri’ye ihanet ediyor!

Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Serdar Sarıçam, Kayseri Kapalı Çarşı’sını ziyaret ederek burada bulunan esnafların şehre gelen turistlere karşı takındıkları tutum hakkında açıklamalarda bulundu. Kapalı Çarşı esnafının turistlere ekstra zam..

Kapalı Çarşı esnafı, Kayseri’ye ihanet ediyor!

Kayseri Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Serdar Sarıçam, Kayseri Kapalı Çarşı’sını ziyaret ederek burada bulunan esnafların şehre gelen turistlere karşı takındıkları tutum hakkında açıklamalarda bulundu.

Kapalı Çarşı esnafının turistlere ekstra zam tarifesi uygulayarak Kayseri’ye ihanet ettiklerini dile getiren Sarıçam, Kayseri Bakış TV mikrofonlarına özel yaptığı açıklamalarda ”Kayseri turizm işletmecileri olarak bugün Kapalı Çarşı’yı hem ziyaret ettik, hem de Çekya’dan, Polonya’dan, Rusya’dan; yani dünya ülkelerinden Erciyes kayak merkezine gelen yabancı misafirlerimizi gözlemledik. Kapalı Çarşı’ya ziyaret eden yabancı misafirlerimizle iletişim kurmamı sağlayan birisi olarak, maalesef şahit oldum ki kapalı çarşı esnafı şehre büyük bir haksızlık yapıyor. Türkçe’yi ve İngilizce’yi bilen birisi olarak, esnafımızın yabancı müşterilere olan tutumları beni derinden üzdü. Yabancı misafirlere fiyatları iki üç katına çıkartarak söylemeleri, bu durumu daha da vahim hale getiriyor. Elbette, yurtdışından gelen vatandaşların bu konuda bilgisiz olmaları da cabası. Ancak, bu durumu fırsata çevirmek, kapalı çarşı esnafına yakışan bir davranış değil. Eğer kapalı çarşı esnafı bu tür uygulamalara devam ederse, Kayseri’nin büyük bir çaba ile kazandığı Erciyes kayak merkezine gelen yabancı misafirleri kaçırma riskiyle karşı karşıya kalabiliriz. Bu nedenle, kapalı çarşı esnafına yüksek sesle çağrı yapıyorum: Lütfen fiyat politikalarını Türk vatandaşlarına uyguladıkları gibi yurtdışından gelen misafirlerimize de adil bir şekilde uygulayın. Bu şehre yapılan büyük bir haksızlık olur. Kayseri turizm işletmecileri olarak, büyük çaba sarf ediyoruz ve Erciyes’e getirdiğimiz yabancıları memnun etmek istiyoruz. Ancak, kapalı çarşı esnafının bu şekilde davranması, gelecekteki turizm potansiyelini olumsuz etkileyebilir. Lütfen, bu konuda duyarlı olun. Bir diğer önemli konu da, Kayseri’nin en büyük ve Türkiye’nin ikinci büyük kapalı çarşısı olan çarşımızın girişlerinde tabelaların olmaması. Bu konuda yetkililerden talep ediyorum ki, kapalı çarşının giriş ve çıkışlarını gösteren tabelaların konulması önemlidir. Bu tabelaların yabancı dilde de olması, özellikle İngilizce ile yazılması, şehre gelen yabancı misafirlerin çarşıyı daha rahat bulmalarına yardımcı olacaktır. Son olarak, kapalı çarşı esnafına ve vatandaşlarımıza özellikle bir uyarıda bulunmak istiyorum: Lütfen kapalı çarşı içinde sigara ve tütün ürünleri kullanmaktan kaçının. Yabancı misafirlerimiz bu tür kokulardan rahatsız olabilirler. Kayseri turizm işletmecileri olarak, kapalı çarşı esnafının bu konuda daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Fiyatlarımızda adaleti sağlayalım ve şehrimizin turistik değerlerini koruyalım.” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: Rıdvan Kaya / Kamera: İbrahim Esat Güler

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL