Güncel

Karaköse: Bir öğretmenin kalbi sevgiyle dolu olmalıdır

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Osman Ulubaş Fen Lisesi tarafından İl Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. Programa AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri..

Karaköse: Bir öğretmenin kalbi sevgiyle dolu olmalıdır

24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Osman Ulubaş Fen Lisesi tarafından İl Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. Programa AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Milli Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, protokol üyeleri, öğretmenler ve aileleri ile öğrenciler katıldı.

Karaköse, programda yaptığı konuşmada şunları söyledi: ”Sayın Bakanım, Sayın Valim, kıymetli Milletvekilleri, Sayın Garnizon Komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanım, çok kıymetli hazır bulunanlar, sevgili meslektaşlarım, değerli basın mensupları; Öğretmenler Günü münasebetiyle hazırladığımız programımıza hoş geldiniz.

Sayın Bakanım, dünya eğitim sorununu çözmüş milletlerin yapılarını incelediğimizde kültürde, sanatta, teknolojide, bilimde ve sosyal ekonomik alanlarda çok ileride olduklarını görüyoruz. Günümüzde bilgiye ulaşmak, bilgiyi dönüştürmek, bilgiyi geliştirmek ve en önemlisi bilgiyi geleceğe aktarabilmek uzmanlar tarafından kritik süreç olarak değerlendirilmektedir. Bu sürecin liderliğini yapacak olan öğretmenlerimiz, Türk Milli Eğitim amaçları doğrultusunda, çocuğun bedensel, zihinsel, kimlik ve kişilik yapısının oluşmasında, aidiyet duygusunun oluşmasında ve hayata hazırlanmasında önemli bir görev üstlenirler.

Bir düşünürün ifadesiyle, yeni nesiller iyi öğretmen aracılığıyla yetiştirilir. Bugün, Öğretmenler Günü. Ancak sadece bugün mü öğretmenleri anmalıyız? Her gün bir hikayesi olan, her gün bir aksiyonu olan, her gün bir yaşantısı olan öğretmenleri sadece bugün mü düşünmeliyiz? Elbette hayır. Ancak bugünü, doğru bir farkındalık oluşturmak ve öğretmenin nasıl anlamamız gerektiğini değerlendirmek için bir gün olarak görmeliyiz.

Öğretmenlerden beklentilerimiz çok fazla; güler yüzlü olmaları, iletişimin iyi olması, adaletli, eşit, temsil eden, çalışkan olmaları gibi birçok özellik ararız. Ancak en önemlisi öğretmenlik mesleğinin yüreği, kalbi sevgiyle dolu olmalıdır. Ayrıca, öğretmenlerin de insan olduklarını unutmamalıyız. Duyguları, iyi günleri, kötü günleri, öfkeli olduğu günleri, kızgın olduğu günleri vardır. Bu empatiyi kurmak zorundayız. Beklentilerimizden vazgeçmek anlamına gelmez, ancak empatiyi kurarak, değerleri yükleyerek, anlayış göstererek öğretmenlerimizi daha iyi anlayabilir ve kendilerini daha değerli hissettirebiliriz.

Öğretmenlik gerçekten kutsal bir meslek. Tarihin en eski ve en önemli mesleklerinden biridir. Her eve girebilen, her insana dokunabilen bir meslek. İnsanların hayatını değiştirebilen bir güce sahip. Mevlana, Yunus Emre, Hoca Ahmet Yesevi, Mimar Sinan, Alparslan, Yavuz, Fatih, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük şahsiyetleri yetiştiren yine öğretmenlerimizdir.

Bugün, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, şehit öğretmenlerimizi ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz. Buraya katıldığınız için onur ve gurur duyuyor, teşekkür ediyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL