Genel Güncel Siyaset SonDakika

Nöbetçi Milletvekili gündemi değerlendirdi: Biz çalışıyoruz onlar bahane uyduruyor!

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin uygulamaya koyduğu ”Nöbetçi Milletvekili” projesi kapsamında AKP Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, Ak Parti Kayseri İl Başkanlığı binasında basın mensuplarının karşısına geçti. Burada gündemdeki konular hakkında açıklamalarda..

Nöbetçi Milletvekili gündemi değerlendirdi: Biz çalışıyoruz onlar bahane uyduruyor!

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin uygulamaya koyduğu ”Nöbetçi Milletvekili” projesi kapsamında AKP Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, Ak Parti Kayseri İl Başkanlığı binasında basın mensuplarının karşısına geçti.

Burada gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulunan Çopuroğlu, basın mensupları tarafından yöneltilen sorulara da yanıt verdi.

Petrol çıkardığımızda bahane uydurdular!

Son yıllarda hükümetin yaptığı çalışmalarla ilgili olarak muhalefetin sürekli olarak karalama çalışması yaptığı dile getiren Çopuroğlu konuyla ilgili olarak ”Mesafede Karaya ulaştırmak suretiyle vatandaşımızın ve ülke ekonomisine hizmet etmiş oldu. Tabii ki, Bu arada Petrol çıkmıyor devam ediyordu ülkemizde Güneydoğu bölgelerimizde Üzerine beton döküldü. Aslında bize petrol var diye sıkça aramızda konuştuğumuz zaman hiç hayata geçmeyen bir gayret içerisinde olunmadığı 20 Nisan içerisinde Önemli bir miktar Petrol üretiminde karşı karşıya kalmış bulunuyoruz. Petrol çıkınca da aynı şeyi söylediler. Aynısı tekrarlanma iş otomobil olunca yine tekrarlamaya başladılar. Bilindik sloganı yenilediler. Araç yapmak kim, biz kim? Bu yapılan yerde araç Nerede yapıyorsun Olsa gösterir misin? Bunlar İtalya’daki İtalya’da yapıp Türkiye’ye getiriyor. Bir şekilde Google CEO’su tarafından fabrika bizzat gezdirildiğinde, fiziken gezdirilince sanırım biraz duruldular diye tahmin ediyorum. İnanmışlardır. Bugünkü haberlerde vardı, şu anda 20,000 TIR trafiğe çıktı. Muhtemel itiraz edenlerin sağa çevirisi sağa dönsün, soluna dördünce TIR’ı görünce inanmışlardır diye tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.

Çalışmalarımız teker teker meyvesini veriyor!

İktidar olarak yaptıkları çalışmalardan güzel sonuçlar aldıklarını belirten Çopuroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda ”Tüm dünyada yankı bulan işlerden bir tanesi de hem zamandan hem yakıttan tasarruf sağlayacak Zigana tünelimiz dünyada 3. Avrupa ve Türkiye’deki en büyük tünelimiz açıldı, tam 15 kilometre uzunluğunda. Tünel, hem Türkiye’de hem de dünyada büyük ses getirdi. Tabii karada bunlar olurken hava da milli bir gururumuz Hürjet ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Türkiye’nin metre altı çözünürlüğüne sahip uydusu bilmece uzay hakkında. Karada, havada birçok ilke imza atılırken, Denizli’de hepimizin gurur duyduğu, düşmana korku salan Türkiye’nin değil, dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu, 10 Nisan’da envantere katıldı. Savaş gemisi yapar olduk, elhamdülillah. Bu saydıklarımız, yaptıklarımızın birkaç tanesi elbette. Evet, tüm Türkiye’de bunlar olurken Kayseri’de yapılan çalışmalar tam manasıyla hayata geçmeye başladı. Tek tek meyveleri veriyor. Zamanında havalimanı ihale edilmiş miydi, edilmemiş miydi, işte onayda mıydı, değil miydi? Söylentilere inat, çok şükür havaalanına 1.5 milyar TL maliyetle gün sayıyor, neyin gün sayıyor, kurdelesini kesilmesin gününü sayıyor. Hemen hemen iş bitmiş vaziyette, yolcu almaya hazır. İnşallah sayın Cumhurbaşkanımızın Kayseri ziyaretlerinde, tahmin ediyorum, burada bir buçuk milyar ödemekle yapılan havalimanı, hem de yine aynı miktar yaklaşık bir buçuk milyar bedelle yapılan millet bahçemiz hayata geçilecek. Açılışı yapılacak, tabii belediyelerimiz bunları yaparken boş durmadı. Tramvay hatlarımız sistem alındı, çalışmaya başladı, teşekkürler olsun. Şehir Hastanesi, yeni yollarımız yapılırken, yol rağbet gören gençler arasında yoğun olarak görülen bir konuda, özellikle ve özellikle sayısı her geçen gün onlarca olarak ifade edilen ve artan kütüphanelerimiz, büyüklü küçüklü belediye başkanlarımızın gayretlerini hayat buldu resmi neva olmuş vaziyette.” ifadelerini kullandı.

Seçildiğimizden beri bir çok çalışma gerçekleştirdik!

Milletvekili seçildiği 14 Mayıs 2023 tarihinden bu yana bir çok çalışmanın altına imza attıklarını ve çalışmalarına devam edeceklerini dile getiren Çopuroğlu, kendisine yöneltilen ”Bugüne kadar ne yaptınız” şeklindeki sorulara  ”Başından beri söylediğimiz gibi, birlikten kuvvet doğar. Bu şehirde karşılık bulmuş vaziyette. Dediğinizi duyar gibiyim. Bunlar güzel, ama milletvekili seçileli 234 gün oldu, ne yaptınız diye sordunuz. Evet, bugün tam milletvekili seçilişinin ardından, sayın Cumhurbaşkanımızın bize milletvekili listesine koymasının ardından, vatandaşlarımızın oylarıyla milletvekili seçildik. Çalışmalarımıza başladık, bir şeyler yapmaya gayret ettik. Faydamız olur mu diye gayretiyle hareket ettik. Allah’tan yüzümüzü kara çıkarmadı. Bir taraf, bir şeylere hem sizin vasıtanızla hem sosyal medya vasıtasıyla duyma şansımız oldu. Alışveriş diyelim, ilk başardığımız bir iş araçların ekonomiye kazandırılması oldu. Yediemin nerede durup hiçbir karşılık olmadan beklemesin ve her geçen gün Adalet Bakanımıza  14 Mayıs veya 15 Mayıs’ta söylemeniz kısa bir süre sonra hayata geçmiş olmasından dolayı, sayın Adalet Bakanımız Yılmaz Tunç beye huzurlarınızda şükranlarımı iletmek istiyorum. Çünkü bu, oradaki araç sahibine en büyük ekonomisine olumlu manada etkileyen çok doğru bir adım. Bu konuda bunu duymamız noktasında sizlere aracılığıyla toplumun büyük bir kesiminin duyduğu bir detay. Pompalı tüfekle teknik tabiriyle siz tüfek diye geçiyor, yivsiz tüfekle oynarken vurdu veya 2 kişi tartışırken birbirlerini vurdular. Bu haberler sıkça duyduğumuz bir atmosferde bizim çıkış noktamız, bir süre önce bir polisimizin kavgayı ayırmaya çalışırken pompalı tüfekle şehit edilmesinden sonra bu konu bizim odaklandığımız bir haline geldi. Bu konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’na ve AK Parti grubumuza çalışmamızı ilettik. Çalışmamızı akşam oturup benim yazdığım bir çalışma değil. Bu konunun uzmanlarıyla görüştük, nasıl bir formatta olması gerektiğini, neler ifade etmem gerektiğini hukuk üslubu ile hazırladığımız çalışmamız. Bunlar bir süre önce yine sosyal medyada yayınlamış olduğunuz gibi ilettik. İnşallah önümüzdeki süreçte Torba yasada benzer konularla beraber karşımıza gelecek, tahmin ediyorum. Bir kişinin kurtuluşuna, ölüm ölümüne değil de yaşamasına vesile olabilirsek, yaralanmasına değil de yaşamasına vesile olabilirsek, kerem mutlu ve huzur isteyeceğim burada ifade etmek istiyorum.” ifadeleriyle yanıt verdi.

”İhracat için büyük gayret sarf ediyoruz!”

Kayseri’nin ihracat ağını genişletmek için yoğun çaba harcadıklarını dile getiren Çopuroğlu, konuyla ilgili olarak ”Tabii bundan sonra gayret ettiğimiz bir konuda, ihracat. İlk kaç yolla yapılıyor? Kara yoluyla, hava ve deniz yolu yapılıyor. İhracatta kara yoluyla yapılan ihracatta şoförlerimizin yaş hadleri ile alakalı bir sıkıntı. 2024 yılının Ocak ayının 1 itibariyle belirli bir yaş aralığından dolayı yüzde on ila on beş şoförümüz süreçten geri çekilmek zorunda kaldı. Bununla alakalı gerekli görüşmeleri yaptık, Allah’ın izin verirse bundan sonra ihracatımızı olumsuz etkileyecek bu yaş sınırlaması ile alakalı yol almış vaziyetteyiz. Bundan hayata geçirdiğimiz için mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Tabii geleceğimiz tarımda olduğuna inanıyoruz, nitelikli ürün üretiminde şehrimize katkısı göz ardı edilemezdi. Son günlerin moda tabiriyle sera OSB’ler, jeotermal sera OSB’lerin Kocasinan Güler bölgesinde kurulacak sera OSB’nin gidişatı ile alakalı bir sıkıntı veya sürecin hızlandırılması ile alakalı bir talep geldiğinde birebir sayın bakanımızla görüşmek suretiyle komutanın açılmasına ufak da olsa bir katkımız olduğu kanaatine sizinle de paylaşmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

”Sayın Valimiz Gökmen Çiçek’in hakkını inkar edemeyiz!”

Kayseri’nin turizm alanında gün geçtikçe daha da geliştiğini ve bu sektördeki gelişimde Vali Gökmen Çiçek’in payının yadsınamaz derece olduğunu belirten Çopuroğlu konuyla ilgili açıklamasında ”Tabii burada geçtiğimiz günlerde Turizm Bakanıyla bir görüşmemiz oldu, amacımız şehrimizdeki tarihi, kültürel etkinliklerden tarihi zenginliklere kadar birçok şeyin kümülatif olarak değerlendirilmesi için bir uzman istediğimizi ifade ettik. Çünkü şehrimize geldi geleli, yaklaşık 1 yıldan biraz fazla oldu, şehrimizin tanıtımı, özellikle tarihi ve turistik yerlerimizin Türkiye’de değil dünya etrafında büyük katkı veren Valimiz Gökmen Çiçek varmış hakikaten burada halkını inkar edemeyiz. O çok ciddi gayretleri var.” ifadelerine yer verdi.

”Kayseri, ticaret ve üretim şehri olarak öne çıkmaktadır!”

Kayseri’nin ticaret konusunda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini dile getiren Çopuroğlu, konuyla ilgili açıklamasında ”Kayseri, ticaret ve üretim şehri olarak öne çıkmaktadır. Geçtiğimiz Kasım ayında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Bu rekor, 1 dolarlık ithalat ve 3 dolarlık ihracatla gerçekleşti. Kasım ayında, cumhuriyet tarihinde bir rekora imza attık ve ithalatımızın 3 katı kadar ihracat gerçekleştirdik. Bu başarıyla birlikte, Sanayici ve iş adamları anonim şirketlerde avukat bulundurma zorunluluğuyla ilgili bir kıstas önümüze geldi. Bu çerçevede iletimizin ve hayata geçmesinin kısa bir sürede gerçekleştiği belirtmeliyim. Bu noktada özellikle bakanlığımıza teşekkür etmek istiyorum. Avukat bulundurma zorunluluğu, 1 milyon 250 bin lira üzerindeki şirketler için zorunlu hale gelmiştir. Bu kararı değerlendirip gündeme getirdikleri için sayın bakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu konuda gösterdiğimiz gayretin önemli olduğunu belirtmekte büyük fayda görüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu şehre katkıda bulunmak bizim asli görevimizdir!

Konuşmasının son kısmında basın mensuplarına teşekkürlerini bildiren ve ilerleyen günlerde yeni müjdelerin verileceğini açıklayan Çopuroğlu, ”Kocasinan Ebiç Mahallesi’nde taşkın koruma kanalları gibi hayatın doğal akışı içinde olması gereken yerlerle ilgili de çeşitli gayretlerimiz oldu. Son olarak, değerli basın mensuplarına ifade etmek isterim ki, toplumun tüm kesimleriyle birlikte yaşadığımız bu şehre katkıda bulunmak bizim asli görevimizdir. Bu konuda milletimiz bizi seçmiştir ve bu amacı gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Kayseri’de üretimi ve istihdamı artırmak için gayret edeceğiz. Başlangıçta bahsettiğim konuyu buradan özetle paylaşmak istiyorum. Müjde niteliğinde olan ve sayın bakanımızın açıklayacağını tahmin ettiğimiz bir çalışma var. Bu çalışmanın, ilgili sektöre önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Detayları önümüzdeki günlerde öğrenmeyi umut ediyoruz. Kıymetli Kayserili hemşerilerimiz, sizler bizim çalışmalarımızı yakından takip ettiğinizin farkındayız. Hem iletişim araçları hem de yüz yüze görüşmelerimizde gösterdiğiniz memnuniyet, bize güç ve enerji veriyor. Bu destek ve yüreklendirmelerle, Kayseri’nin vekili olarak şehrimize faydalı olma gayretimizi sürdürüyoruz. Kaderin, gayretle aşılabileceğini söylerler; işte bu sebeple çalışarak ve üreterek Kayseri’nin vekili olarak şehrimize faydalı olmayı sürdüreceğimize olan inancımızı bir kez daha vurguluyorum. Hepinizi ve tüm Kayseri hemşehrilerimizi saygıyla selamlıyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL