Genel SonDakika

Özhaseki o binaları işaret etti: Depreme dayanmazlar!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depreme karşı mücadelede en etkili yöntemin kentsel dönüşüm olduğunu ifade ederek, “Hızlı bir şekilde binalarımızı depreme dirençli hale getirmekten başka çar yok…

Özhaseki o binaları işaret etti: Depreme dayanmazlar!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depreme karşı mücadelede en etkili yöntemin kentsel dönüşüm olduğunu ifade ederek, “Hızlı bir şekilde binalarımızı depreme dirençli hale getirmekten başka çar yok. Yeni yapılan binalar evet, dirençli ama 2000’den sonraki yasaya göre yapılanlar sağlam, mukavim diyebiliriz. Ama önceki yapılanlar yani 2000 yılından önce yapılan binaların büyük çoğunluğu risk taşıyor. 8 şiddetindeki bir depreme dayanmaz” şeklinde konuştu.

2000 yılından sonra yapılan binaların depreme dayanıklı olduğunu belirten Özhaseki, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Yeni yapılanlar evet dirençli. 2000’den sonraki yasaya göre yapılanlar sağlam mukavim (dayanıklı, dirençli, güçlü) diyebiliriz. Ama öncekiler 60’lı, 70’li, 80’li, 90’lı yıllarda…”” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL