Güncel Siyaset

Özhaseki, ”Türkiye’yi depremlere dayanıklı hale getirebiliriz”

Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı mehmet özhaseki, tv100 yayınına konuk oldu. Tv100’ün gündem özel yayınında istanbul’un ivedilikle dönüşmesi gerektiğini belirterek, “istanbul hepimizin gözbebeği. Burada olabilecek bir deprem tüm türkiye..

Özhaseki, ”Türkiye’yi depremlere dayanıklı hale getirebiliriz”

Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı mehmet özhaseki, tv100 yayınına konuk oldu. Tv100’ün gündem özel yayınında istanbul’un ivedilikle dönüşmesi gerektiğini belirterek, “istanbul hepimizin gözbebeği. Burada olabilecek bir deprem tüm türkiye için kötü sonuçları olabilecek bir depremdir. İstanbul’da 600 bin riskli alan var, bir an önce dönüşmesi lazım. Ümitsiz olmaya gerek yok, biz bunu çok rahat yaparız.  Bu konuda bir yol haritamız var. 20’ye yakın rezerv alan yerler var. Bu yerlerin bir kısmında plan çalışması bile yaptık. Bu rezerv alanlarda biz konut üreteceğiz.” Dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, TV100 Gündem Özel programında Başak Şengül, Pınar Işık Ardor ve Deniz Gürel’in sorularını cevapladı. Deprem bölgesinin yeniden ayağa kaldırılması, kentsel dönüşüm çalışmaları ve İstanbul’un depreme hazırlığı konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin deprem riski taşıyan ülkelerden biri olduğunu ve 500 civarında hareketli fay hatları bulunduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Hiç kimse kendisini emin görüp rastgele binalar yapamaz. Bu ülke, deprem ülkesi. O zaman biz her ne yapıyorsak, şu gerçekliği bilerek hareket etmek durumundayız. Bütün bunları bilerek hareket etmezsek, daha çok dizimize vururuz. O yüzden kentsel dönüşüm yapmalıyız. Eğer bizler kentsel dönüşümü hakkıyla doğru bir şekilde yaparsak, emin bir vaziyette evlerimizde oturabiliriz.  Kentsel dönüşüm yapmak lazım dediğimizde bir grup karşı çıkıyor. Çok basit bir şey öğrenmişler; ‘Kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm.’ TBMM Plan Bütçe Komisyonunda o arkadaşlara; ‘Allah’ınızı seviyorsanız rantsal dönüşüm yapmayın, kentsel dönüşüm yapın. Rantsal dönüşüm diyerek kaçmayın. Bu sorumluluktan kaçmak sizi kurtarmaz’ dedim.” ifadelerini kullandı. Tek tek anlattık ve bu konular üzerine istişareler ettik. Hiç kimsenin itirazı yoktu. Sonra ‘Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’nı topladık. Buraya da onlarca akademisyen, STK geldi. Günlerce çalıştılar, emek verdiler. Yasa taslağı son hali almadan TBMM’de, önce Cumhur İttifakı’na sonra da CHP’nin de İYİ Parti’nin de bulunduğu milletvekillerine de sunum yaptık. Nihayetinde bu, Bakanlığın kendi uzmanlarıyla çalıştığı ama bilim adamlarına, belediyelere, herkese danıştığı bir taslak. Bu ortaya koymuş olduğumuz taslak, Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak aklı. Yani şimdiki gibi çok büyük bir muhalefet olmadı. Herkes biliyor ki bu doğru bir şey. Hakikaten düşünceyi bir tarafa atıyorlar. Bilimin gerçekliğini bir kenara koyuyorlar sonra o kendi penceresinden muhalefet edecek ya, bir kötülük yapacak ya. Oradan saldırmaya başlıyor.’’ İfadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kentsel Dönüşüm Başkanlığı ile ilgili açıklamalarının da sorulması üzerine Bakan Özhaseki, “Arkadaşı bilgilendirirken yanlış bilgilendirdiler sanırım. Çünkü Kentsel Dönüşüm Başkanlığı, bizim Bakanlığın iç işi, İmamoğlu’nun işi değil. Ahmet’in Mehmet’in işi değil. Kendi Bakanlığımızda nasıl çalışacağımıza müsaade ederseniz biz karar verelim. O bizim kendi bakanlığımızın iç bünyesindeki teşkilat şemamız.” diye konuştu.

Deprem bölgesinin yeniden ihya ve inşa çalışmalarının da aralıksız sürdüğünü sözlerine ekleyen Bakan Mehmet Özhaseki, “Şu anda hazır 46 bin konut var, teslim edeceğiz. 200 bin konutun yapımına başladık, bitmek üzere. Ayrıca 50 köy evimizi de çelikten yapıyoruz. İnşaatları başlayan evler bir sene içerisinde teslim edilecek.” dedi. Bakan Özhaseki, birkaç sene içerisinde Türkiye’yi daha emin ve sağlıklı hale getireceklerini ifade ederek, “İnşallah düşündüğümüzü yapabilirsek çok kısa süre içerisinde Türkiye’yi depremlere dayanıklı hale getirebiliriz.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL