Genel Güncel

Sadullah Doğutürk: “İsa Yusuf Alptekin demek Doğu Türkistan demektir!”

Hür Doğu Türkistanlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadullah Doğutürk, İsa Yusuf Alptekin’i vefatının 28. seneyi devriyesinde andı. Doğutürk konuyla ilgili açıklamasında ”Atayurdumuz Doğu Türkistan’dan Kızıl Çin’in baskıları ile göç etmek..

Sadullah Doğutürk: “İsa Yusuf Alptekin demek Doğu Türkistan demektir!”

Hür Doğu Türkistanlılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sadullah Doğutürk, İsa Yusuf Alptekin’i vefatının 28. seneyi devriyesinde andı.

Doğutürk konuyla ilgili açıklamasında ”Atayurdumuz Doğu Türkistan’dan Kızıl Çin’in baskıları ile göç etmek zorunda kalan Uygur Türklerinin öncü lideri Doğu Türkistan davasını dünyaya duyuran İsa Yusuf Alptekin’i tek cümleyle izah edecek olursam İsa Yusuf Alptekin demek Doğu Türkistan demektir”  ifadelerine yer verdi.

Doğutürk açıklamalarına şu ifadelerle devam etti: “O Doğu Türkistan davasının sembol ismi, her şeyden önce tam bir Türk-İslam medeniyeti sevdalısı vatanperver bir önder liderdir bizim için. Hayatı boyunca verdiği mücadelede, her davranışında bizlere örnek olmuş yol göstermiştir. Bugün onun izinden yürüyor ve söylemlerini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Onun bizlere önemle ifade ettiği şey gençlere iman duygusu vermek ve İslam’ı öğretmek olmuştur. Bugün derneğimiz himayesinde faaliyet gösteren 4-6 yaş Kur-an Kursumuz bu amaçla kurulmuş ve Uygur kardeşlerimizin yanında burada yerleşik çeşitli milletlerden çocuklara da İslam’ı anlatıyoruz. Bir diğer yandan ifade ettiği “Türkiye’deki kardeşlerimizin esir kardeşlerinin durumunu bilmesi lazım. Elinden bir şey gelmese de, kurtulmaları için dua eder.” sözleri bizim için çok kıymetli.”

17 Aralık 1995 tarihinde hayatını kaybeden Doğu Türkistan davasının Lideri İsa Yusuf Alptekin, Türkiye dışında da bir çok ülkede bulunan Doğu Türkistan STK’ları tarafından yapılan programlarla anıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL