Genel Güncel Yaşam

Sarıkamış Harekâtı’nın 109. Yıl dönümünde 109 öğrenci birliği simgeledi

KAYSERİ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI Kayseri Cumhuriyet Meydanında Sarıkamış Harekâtı’nın 109.yıl dönümünde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin mesleki eğitim ve kültüre yönelik faaliyetlerini yürüten Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) tarafından düzenlenen..

Sarıkamış Harekâtı’nın 109. Yıl dönümünde 109 öğrenci birliği simgeledi

KAYSERİ SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ UNUTMADI

Kayseri Cumhuriyet Meydanında Sarıkamış Harekâtı’nın 109.yıl dönümünde Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin mesleki eğitim ve kültüre yönelik faaliyetlerini yürüten Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş. (KAYMEK) tarafından düzenlenen anma programı Başkan Büyükkılıç’ın katılımıyla gerçekleşti. Program mehteran takımıyla başlayıp Kur’an-ı Kerim tilaveti, kahraman ecdadın şehit olma anının canlandırılması, protokol konuşmaları ve hatıra fotoğrafı çekimi, sırasıyla takip edildi. Sarıkamış Harekâtı’nda şehit olan yaklaşık 75 bin Mehmetçik, KAYMEK Gençlik Merkezleri’nde eğitim gören öğrenciler tarafından canlandırılan tiyatral gösteriyle tek millet, tek bayrak, tek devlet olmanın bilinciyle birliği simgeledi.

Programda konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ‘’Şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz. Onların hatıralarını yâd ederken bütün şehitlerimizin şahsında son süreçte 12 tane şehidimiz ve ondan öncesinde Erciyes Üniversitesi’nin önünde durakta şehit olan 15 kardeşimizde ve tabii ki tüm şehitlerimizi hatırlayarak sözlerime devam etmek istiyorum. Her şeyden önce Kaymek’i tebrik ediyorum Her sene bizi bu anlamlı günde tiyatral bir şekilde bu yavrularımızın gençlerimizin bize hatırlattığı bu anlamlı günde yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Gerek ülkemizin gerekse coğrafyamızın üzerinde oynanan oyunlar bitmiyor. Yapılmış olan suikastta bebeklerimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi, sivillerimizi, hastalarımızı katleden anlayışı da lanetleyerek paylaşmak istiyorum. Gerçek manada çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmanın ve bunun edebiyatını yapmaktan öte uygulamalarıyla hayata geçiren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm ekibini de burada tebrik ediyorum. Hepimizi en güzel şekilde manevi yönleriyle geleceğe hazırlarken bizlere bu vatanı yurt edinen vatan olarak burada yaşamamıza vesile olan tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyor hepinize sevgiler saygılar sunuyorum Sağ olun var Allaha emanet olun. ‘’ dedi.

Başkan Büyükkılıç’ın ardından söz alan Ak Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahit Cıngı, bizi psikolojik olarak bu kadar etkileyen önemli bir hadise olduğunu ifade ederken filistinde yaşanan soykırımın bitmesini de dile getiren Cıngı,‘’ 117 yıl öncesine giderek, onların şu anda tiyatral olarak gösterdikleri o hissiyatı tekrar yaşıyor gibiyiz. Sarıkamış şehitlerimizin arkasından söylenecek çok fazla laf yok. En güzel konuşmayı genç kardeşimiz ve hocamız yaptı. Yapabileceğimiz şey, güzel cennet vatanı, refah ve konfor içerisinde yaşadığımız bu güzel coğrafyayı kanlarıyla bizlere emanet eden şehitlerimize ancak rahmetle anabiliyoruz. Allah hepsine rahmet eylesin. Bu coğrafyayı koruyan ve bizlere tevdi eden, bizim de bundan sonraki kuşaklara emanet olarak vereceğimiz 1000 yıllık şehitlerimizi rahmetle yâd etmek istiyorum. Ayaklarında botlar var, ama I. Dünya Savaşı’nın başlangıcında Sarıkamış’ın soğuk yaşanan atmosferinde maalesef askerlerimiz şehit olmuştur. Bizim coğrafyamız bile bizi psikolojik olarak bu kadar etkileyen önemli bir hadise. Özellikle Doğu Anadolu illerimizde hakikaten hala edebiyatına, sosyokültürel psikolojisine ve hayata yansımış çok ciddi etkiler bırakmış. Allah hepsine rahmet etsin. Bu vesile ile şu anda Filistin’de yaşanan soykırımı kınıyor, Filistinli kardeşlerimize de Allah’tan rahmet diliyoruz. Bu yapılan çocuk katliamının ve soykırımın en kısa sürede sona ermesini temenni ediyoruz. Hepinize saygılar sunuyorum.’’ İfadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL