Genel Güncel Siyaset SonDakika

Seyyar sandık uygulaması nedir? Kimler seyyar sandıkta oy kullanabilir? İşte detaylar…

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler yaklaşırken, gündemden düşmeyen ve insanların ne olduğunu merak ettiği seyyar sandık uygulaması bir çok kişinin vatandaşlık hakkını yerine getirmesini sağlayacak. 31 Mart 2024 tarihinde..

Seyyar sandık uygulaması nedir? Kimler seyyar sandıkta oy kullanabilir? İşte detaylar…

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimler yaklaşırken, gündemden düşmeyen ve insanların ne olduğunu merak ettiği seyyar sandık uygulaması bir çok kişinin vatandaşlık hakkını yerine getirmesini sağlayacak.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde yatağa bağımlı olup seçmen sandığına gidemeyecek durumda olan vatandaşlar için uygulanacak olan seyyar sandık uygulamasında YSK’nın kararına göre sadece il ve ilçe merkezlerinde yaşayanlar oy kullanabilecek, köy ve beldelerdeki yatağa bağımlı seçmeler seyyar sandıklara kaydolamayacak.

Seyyar sandıkta nasıl oy kullanılır?

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler, askı süresi içinde “Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu” veya “Hastalığı Sebebiyle Yatağa Bağımlı Olduğu” ibaresinin yer aldığı sağlık raporu ile birlikte,www.ysk.gov.tr internet adresinden temin edebileceği “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formunu” doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa teslim etmeleri halinde kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy kullanabilecekler.

Başvuru için son bir hafta!

31 Mart yerel seçimlerinde hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olan ve seyyar sandıkta oy kullanmak isteyen vatandaşların, 17 Ocak tarihine kadar Seyyar Sanık Kurulu talep formu ile birlikte İl Seçim Kurulu Başkanlığı veya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na gönderilmek üzere muhtarlığa başvuru yapmaları gerekmektedir.

Seyyar sandık kullanım talebi için hastalığı bulunan veya yatağa bağımlı olan kişinin bir yakını da bu başvuru işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Haber: Rıdvan Kaya

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL