Genel Güncel SonDakika

Tüm Kayseri oraya akın etti!

Kayseri’nin önde gelen isimleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nde buluştu. Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilen toplantıya; AK Parti Kayseri Milletvekilleri Hulusi Akar, Şaban Çopuroğlu, Murat..

Tüm Kayseri oraya akın etti!

Kayseri’nin önde gelen isimleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’nde buluştu.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleştirilen toplantıya; AK Parti Kayseri Milletvekilleri Hulusi Akar, Şaban Çopuroğlu, Murat Cahid Cıngı, Bayar Özsoy, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Hacılar Belediye Başkan Bilal Özdoğan, CHP İl Başkanı Feyzullah Keskin, Ak Parti İl Başkanı Fatih Üzüm; Üniversite Rektörleri, İl Müdürleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Burada gazetecilerle bir araya gelen Kayseri protokolünün önde gelen isimleri, gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak bir basın açıklaması da gerçekleştirdi.

Programda sırasıyla Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç ve AK Parti Kayseri Milletvekilleri Hulusi Akar sırasıyla konuşma yaptılar.

Çok zorlu bir görevi üstlendiğimizin farkındayız!

Programda konuşan Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Metin Kösedağ, açıklamalarında ”Öncelikle hoş geldiniz. Malumunuz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. 60 küsür yıl önce başlayan serüven bugün 63. Yılını geride bırakıyor. O günden bu yana basın yasasında gelinen noktada, elbette iyileştirmelerin yanında zorlaştırmalar da var. Görüyorsunuz, 25.000 Filistinli katledildi bir yerde, 220’nin üzerinde gazeteci katledildi. Çok zorlu bir görevi üstleniyoruz, farkındayız tabi ki. Sayın Bakanım, kıymetli milletvekillerim, belediye başkanlarım, il başkanlarım, ve protokol üyeleri, bu anlamda bugün de burada ağırlamaktan da son derece müteşekkiriz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Siyasi parti ayrımı gözetmeksizin, hiçbir şaibe ye yer vermeden bugünkü tabloyu oluşturduğumuz için de camia adına çok çok memnunum. Tabi ki, Cumhuriyet Halk Partisi, AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve diğer bütün partileri burada ağırladık. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı ve Milletvekili konuşmalarından sonra, Sayın Bakanımız günün konusunu özetleyecek.” ifadelerine yer verdi.

Umarım Gazeteciler daha rahat bir çalışma ortamına sahip olur!

Kösedağ’ın ardından söz alan Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri İl Başkanı Feyzullah Keskin, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada ””Sayın basın mensupları, değerli gazeteci arkadaşlarımız, öncelikle gününüzü kutluyoruz. Sayın Başkan, tabii ki zor bir görevi üstlenmiş durumdasınız. Türkiye’de basın özgürlüğünü geliştirmesi gereken yasalar bulunmakta. Umarım ki bu yasalar da değişir ve siz gazeteciler daha rahat bir çalışma ortamına sahip olursunuz. Çünkü siz çok önemli bir görevi yerine getiriyorsunuz; kamuyu, bürokrasiyi ve siyasetçileri bir araya getiren bir köprüsünüz. Tekrar gününüzü kutluyor, inşallah önümüzdeki günlerde olanaklarınız daha da artar.” ifadelerini kullandı.

Genç’ten kutlama mesajı!

Programda Keskin’in ardından konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Kayseri Milletvekili Aşkın Genç ”Sayın Bakanım, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, Kıymetli Milletvekillerim, Değerli İl Başkanlarım, Kıymetli Belediye Başkanlarım, Rektörlerim ve Çok Kıymetli Basın Mensupları, Kıymetli Başkanım, ben hepinize öncelikle saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum. Kusura bakmayın, gribal enfeksiyon, soğuk algınlığından dolayı sesim biraz kırgın, bu yüzden kusura bakın. Bugün çalışan gazeteciler gününü kutluyoruz. Hep beraber ne güzel buradayız, tüm siyasi partilerin temsilcileri olarak sizin makamınıza geldik ve sizin gününüzü kutluyorum.” ifadeleriyle sözlerine başladı.

Basın milletin müşterek sesidir, susturulamaz!

Basın özgürlüğü ve basının önemi hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulunan Genç, konuyla ilgili yaptığı konuşmada ”Bu güzel günü kutlarken bir takım sıkıntıları da dile getirmek gerekir diye düşünüyorum. Şu an ceza evlerinde tutuklu bulunan gazetecilerin sayısı Türkiye’de 57 kişi. 57 tane çalışan gazeteci şu an tutuklu durumda. Basın özgürlüğü endeksinde Türkiye, 180 ülke içerisinde 165. sırada bulunuyor. Bu rakamları özellikle vermek istiyorum, kamuoyu ile paylaşmak adına. Sayın iktidar milletvekillerimiz, son çıkarılan dezenformasyon yasasıyla gazetecilere 3 yıla kadar ceza verilebiliyor. Bu da çok ciddi bir sansür baskısı yaratıyor gazeteciler üzerinde. En ufak haberde, en ufak açıklamada gece vakti evlerinden alınıyorlar. Bayan gazeteciler de bunlara dahil. Dolayısıyla, bu konulara özellikle dikkat çekmek istiyorum. Düşüncelerden, fikirlerden korkmayacağız. Özgürce düşüncelerimizi, fikirlerimizi ifade edeceğiz. Şiddete başvurulmadığı sürece tüm fikirlere saygılı olacağız. Basın camiasının fikirlerine saygılı olacağız. Basın camiasının maddi problemleri, ekonomik özgürlükleri, sosyal hakları, yaşanan sıkıntıları ben çok daha iyi biliyorum. Onların da düzenlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Basın, milletin müşterek sesidir diyen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyorum. Gerçekten basın, milletin müşterek sesidir. Söylenemeyen şeyleri basın ifade eder. Düşüncelerini ifade etmeyen şahıslar, basın özgürce ifade eder. Düşünce ve fikirlerin özgürce ifade edildiği ülkeler, baktığınız zaman en gelişmiş ülkelerdir. Muasır medeniyet seviyesine çıkacak olan ülkeler, görüşler, düşünceler, fikirler özgürce ifade edildiği zaman ortaya çıkacaktır. O zaman bizler de muasır medeniyet seviyesine ulaşmış ülkeler sıralamasına gireriz. Yasama, yürütme, ve yargı olmak üzere üç erkten bahsedilir; ancak modern ülkelerde, bu erkler içerisine medya ve basın gücü de dahil edilir. Gerçekten, basının gücü yanlış giden şeyleri düzeltmeye yetebilir; ayrıca gündeme getirdiği konular da önemlidir. Bizler, basının özgürce fikirlerini ve düşüncelerini ifade ettiği bir ortamda çalışmasını dileriz. Saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum, sağ olun, var olun.” ifadelerine yer vererek sözlerini sonlandırdı.

Bu ziyaretler bizim için çok değerli!

Genç’in ardından söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekilii Hulusi Akar açıklamalarında ”Sayın başkanıma çok teşekkür ediyoruz bu önemli ve anlamlı günde bizleri bir araya getirdiğiniz için sizlere teşekkür ederim. Hepinizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Bizlerin ve sizlere şahsına tüm ülkemizde basın çalışanlarının gününü kutluyorum. Burada arkadaşlarımızın da belirttiği gibi Biz buraya her geldiğimizde, ziyaret ettiğimizde böyle samimi, iç içe, önce Kayseri’miz olmak üzere ülkemizin sorunlarını, işlerini konuşma, görüşme fırsatımız oluyor, karşılıklı hasbihal etme imkânımız oluyor. Bunlar bizim için çok önemli ve değerlidir.” ifadelerine yer verdi.

Büyükkılıç’tan kutlama mesajı!

Başkan Büyükkılıç ise tüm basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak, “TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekilimiz Sayın Hulusi Akar, AK Parti İl Başkanımız, milletvekillerimiz ve ilçe belediye başkanlarımızla birlikte 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Kayseri Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, gece gündüz demeden haber peşinde koşan gazetecilerimizin bu önemli günlerini kutladık” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL