Genel Güncel SonDakika

Ülkü Ocakları’ndan Vali Çiçek’e talep: Restorasyon yapılsın!

Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanı Halit Yağmur, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’ten Pınarbaşı’nda bulunan Melik Emir Gazi’nin türbesinde restorasyon çalışmaları yapılarak tarihi mirasa sahip çıkılması talebinde bulundu. Ülkü Ocakları Kayseri İl..

Ülkü Ocakları’ndan Vali Çiçek’e talep: Restorasyon yapılsın!

Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanı Halit Yağmur, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’ten Pınarbaşı’nda bulunan Melik Emir Gazi’nin türbesinde restorasyon çalışmaları yapılarak tarihi mirasa sahip çıkılması talebinde bulundu.

Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanı Halit Yağmur, Ülkü Ocakları Pınarbaşı ve Sarız ilçe teşkilatı ile birlikte Danişmentlerin kurucusu Danişment Gümüştekin Ahmet Gazi’nin oğullarından Melik Emir Gazi’nin türbesini ziyaret etti. Cuma namazını kılarak, devletin birliği ve bütünlüğü için dua eden Ülkü Ocakları Kayseri İl ve İlçe teşkilatları kurban keserek manevi atmosferi soludu. Başkan Yağmur, türbenin Türkiye’nin dört bir yanında ziyaret aldığını dile getirerek Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’ten türbede restorasyon çalışmalarının yapılarak tarihi mirasa sahip çıkılması talebinde bulundu. Vali Çiçek’in Kayseri’de göreve başlamasıyla turizm alanında ataklar yaptığını belirten Başkan Yağmur şöyle konuştu; “Bu cuma gününde, Ülkü Ocakları Kayseri İl Başkanlığı olarak; Danişmentlerin kurucusu Danişment Gümüştekin Ahmet Gazi’nin on iki oğlundan biri olan Melik Emir Gazi’nin türbesinde bulunmaktayız. Melik Gazi Haçlılara, Ermenilere ve Bizanslılara karşı zaferler kazanmış bir hükümdarımızdır. Melik Gazi, tasavvuf ehli bir komutandır. Allah’ın yolunda mücadele eden, yumuşak yastıkta, sıcak döşekte ölmek istemediğini söyleyen bir alperendir. Danişmentlerin Kayseri açısından da ayrı bir önemi vardır. Çünkü Kayseri onlar tarafından fethedilmiştir. Melik Emir Gazi çok cesur; zeki, adaletli ve kudretli bir hükümdardı. Onun bu kahramanlıkları dilden dile anlatılıp destanlaştığı için türbesi Türkiye’nin her yerinden gelen vatandaşlarımız tarafından ziyaret edilmektedir. Burası cami, medrese, aşevi ve türbeden oluşan bir külliye konumundadır. Osmanlılar zamanında devletin sağladığı imkânlarla burada kazan kaynar; yolcular, kimsesizler ve fakirler karşılıksız olarak yemek yerdi. Biz de bu mübarek cuma gününde, bu manevi atmosferde namazımızı kıldık, devletimizin birliği ve dirliği için dualarımızı edip kurbanımızı keseceğiz. Ecdadımızı tanıyacağız ecdadımıza sahip çıkacağız. Devlet büyüklerimizden ve Kayseri Valimiz Sayın Gökmen Çiçek Beyefendiden bu tarihi mirasa sahip çıkmasını ve yenileme çalışmaları yapılmasını istiyoruz. Mayıs 2022 tarihinden itibaren ilimizde görev yapan sayın valimiz sahada aktif rol oynayarak turizmden ticarete, asayişten spora, kültür sanattan tarihe birçok önemli çalışmalar yapmıştır. Sayın valimiz ilimizde nasıl ki Erdemli Vadisine, Arasta Çarşısına, Pazarören Öğretmen Okulu Binasına, Kuşçu Barajına, Soğanlı Vadisine sahip çıkmışsa ilimizin en önemli manevi değerlerinden biri olan Melikgazi türbemize de sahip çıkacaktır. Allah ondan razı olsun. Bu mekânda yatan Danişment hükümdarı Melik Emir Gazi dâhil, Bu toprakları bizlere vatan yapan tarih boyunca milletin varlığı ve bekası yolunda can vermiş, kanını dökmüş, semada dalgalanan ay yıldızlı al bayrağa zemin olmuş tüm şehitleri ve kahraman gazileri rahmet, minnetle yâd ediyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL