Genel Güncel Yaşam

Yahyalı 2.Elma Kültür ve Turizm Festivali

Yahyalı Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Yahyalı Elma Kültür ve Turizm Festivali öncesi, Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya, KayseriBakış mikrofonlarına özel açıklamalarda bulundu. 2022’de göreve gelen Kaya geçen yıl Yahyalı Belediye Başkanı..

Yahyalı 2.Elma Kültür ve Turizm Festivali

Yahyalı Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Yahyalı Elma Kültür ve Turizm Festivali öncesi, Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya, KayseriBakış mikrofonlarına özel açıklamalarda bulundu. 2022’de göreve gelen Kaya geçen yıl Yahyalı Belediye Başkanı ile birlikte ilk festivali düzenlediklerini belirtti. Yahyalı’nın 100 bin tonun üzerinde elma üretimine sahip olduğuna dikkat çeken Kaya, şunları söyledi: “Yahyalı’nın turizm değerleri ve köklü bir kültürü bulunuyor. Bu değerleri bir araya getirip bir festival düzenleme fikri ortaya çıktı. Bu yıl festivali iki gün boyunca düzenlemeyi planlıyoruz ve her yıl bu geleneği daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

Ayrıca, elma ithalatı konusunda bilgi veren Kaya, “Yahyalı elmasını dünya genelinde Hindistan’dan Uzak Doğu’ya kadar 25 ülkeye ihraç ediyoruz ve Yahyalı elmasının dünyanın en tatlı elması olduğunu iddia ediyoruz. Geçen yıl 12-13 farklı elma çeşidi hasat ettik ve 100 bin tonun üzerinde elma üretiminden bahsediyoruz. Yeşilhisar ve Develi havzalarını da eklersek bu miktar 200 tona yaklaşıyor. Aynı zamanda birçok kişiye istihdam sağlıyoruz. İlçemizde Kapuzbaşı, Derebağ, Yeşilköy gibi büyük şelaleler bulunuyor ve Yahyalı’nın coğrafi güzellikleri mevcut. Tüm vatandaşlarımızı bu güzellikleri görmeye davet ediyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL